8. část - Travis White

1. prosince 2009 v 18:17 | Tam |  Změna je život nebo taky smrt *
8. část - Travis White

Zpáteční cesta ubíhala mnohem rychleji. Cath se mi opírala o rameno a já jsem ji pevně objímal. Bylo nám spolu tak dobře. Ten čas jsem chtěl využít i k vyřešení jedné záhady. Možná je to přehnané slovo, přesto mě to hrozně zajímalo.
"Lásko?"
"Hm, co je?"
"Můžu se tě na něco zeptat?"
"Samozřejmě."
"Víš, jen by mě zajímalo, proč jsi mě vlastně zachránila?"
"Protože jsi takový fešák a já jsem věděla, že se dáme dohromady." Usmála se.
"Opravdu vtipně, ale mě by to vážně zajímalo. Pamatuju si, jak ses na mě dívala, když jsem vystupoval z autobusu. A když jsem se přeměnil, taky jsi nebyla zrovna nadšená. Pořád mi to vrtá hlavou."
"Vážně tě to tolik zajímá?"
"Ano, řekni mi to prosím."
"Je to hloupé."
"Prosím." Díval jsem se jí do očí a snažil se napodobit psí pohled.
"Tak dobře. Když jsem tě uviděla, jak vystupuješ z autobusu, hrozně jsi mi někoho připomínal."
"Někoho, kdo tě naštval? Soudě podle toho, jak ses tvářila." Zažertoval jsem. Fungovalo to, zasmála se. Byla tak krásná, když se smála.
"Ne. Byla jsem naštvaná, protože jsem si nemohla vzpomenout, koho mi připomínáš."
"Aha, takže kvůli tomu jsi mě zachránila?"
"Ano, tehdy to byla spíš reakce podvědomí. Až později jsem pochopila, proč jsi nesměl umřít."
"Cože? Co tím myslíš?"
"Vzpomněla jsem si, koho mi připomínáš a přesně on byl důvod, proč si ty musel žít. Protože kdyby se mu něco stalo, nikdy bych si to neodpustila, pokud bych tomu mohla zabránit. A proto jsi ty musel žít. Je to zmatené, že. Nevím, jak bych vyjádřila jinak své myšlenky."
"Ano, je to trochu zamotané. Takže kvůli tomu, že sis vzpomněla na někoho, koho jsem ti připomínal, jsi mě zachránila? Chápu to správně?"
"Ano, v zásadě to tak je."
"A kdo to byl, že byl pro tebe tak důležitý. Tvůj přítel?" Při těch slovech se ve mně zdvihla zcela iracionální vlna žárlivosti.
"Ne, nebyl to můj přítel, pokud tím myslíš přítele, jako jsi pro mě teď ty." Tyhle slova by mě neměly tak těšit, ale pořád neodpověděla na mou otázku.
"Tak kdo to teda byl?"
"Nejspíš by se dal nazvat mým nejlepším kamarádem. Rozuměl mi jako nikdo jiný. Byl oporou, jako starší bratr. Vždycky jsem se na něj mohla spolehnout. Byl to člověk, na kterém mi opravdu záleželo. A pro to všechno mě hrozně mrzí, že jsem si to neuvědomila hned. Že jsem na něj skoro zapomněla. Tohle by si rozhodně nezasloužil, po tom všem, co pro mě udělal. Jmenoval se Travis White."
"Mrzí mě to, musel ti být opravdu blízký."
"To byl." Objal jsem ji a políbil do vlasů. Nechtěl jsem, aby se trápila a bylo mi líto, že jsem ji donutil na to vzpomínat. To jméno ale nastartovalo mou vlastní paměť.
"Cath, nemluvil někdy o Německu?"
"Ano, někdy mi přišel Německem úplně posedlý. Hrozně ho fascinovalo. Jeho velkým snem bylo se tam jednoho dne nastěhovat. Ale proč? A jak tě to vůbec napadlo?"
"Myslím, že to byl můj praděda. Máma o něm často mluvila, když jsem byl menší. Zbožňovala ho. Byl to on, kdo založil naši rodinu v Německu. Byl to jeho velký sen."
"To snad není možné. A jak se mu daří."
"Zemřel, když mi byl rok. Ale všichni o něm mluví jako o skvělém člověku se zlatým srdcem."
"To byl celý on. Tím by se ovšem všechno vysvětlovalo. Neuvěřitelné. Moc si vážím toho, že jsi mi to řekl. Teď už vím, že se mu podařilo splnit si svůj velký sen." Ano, bylo to neuvěřitelné. Přimělo mě to ale přemýšlet o tom, kolik je Cath let. Znala mého pradědečka! Musel jsem se zeptat.
"Cath, kolik je ti let?"
"Šestnáct," odpověděla automaticky.
"Já myslím, kolik let ti je doopravdy."
"Není slušné, ptát se dámy na věk."
"Já vím, řekneš mi to?" Nervózně se kousla do rtu.
"Jsem velmi mladá na upíří měřítka."
"A na ta lidská?"
"Promiň, ale to ti neřeknu."
"Opravdu ne?" Jen mlčela. Nechal jsem to být. Možná jsem to ani nechtěl vědět. Možná to tak bylo lepší. Anebo se to možná někdy dozvím. Za století? Dvě? Kdoví. Máme spoustu času a ten můžeme strávit spolu. Co na tom, že znala mého pradědu?!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama